Odrzański wodny szlak w Powiecie Nowosolskim

Przepływająca przez Powiat Nowosolski Orda jest nie lada atrakcją dla miłośników turystyki wodnej.

Podróżując z południa można zacumować w Bytomiu Odrzańskim. W tym mieście znajduje się późnorenesansowy rynek, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Szczególne wrażenie robi wieczorny spacer pośród rynkowych kamienic.

Kolejnymi atrakcjami architektury jest kościół p.w. św. Hieronima oraz ruiny dawnego gimnazjum, będącego w pierwszej połowie XVII szkołą słynną na całym Śląsku.

Na rynku znaleźć można słynnego Bytomskiego Kota, który już od ponad 400 lat odprowadza do domu „zmęczonych” wędrowców.

Cyklicznie, w lecie, w Bytomiu Odrzańskim odbywa się „szukanie kota” – jest to impreza z nagrodami dla znalazcy.

Następnie płynąc Odrą, można z poziomu rzeki podziwiać jej niepowtarzalną przyrodę występującą w lasach łęgowych, może nawet uda się wypatrzyć wysoko kanię rudą.

Następnym przystankiem na szlaku jest Siedlisko – miejscowość, w którym wartymi zobaczenia są ruiny zamku – szczególnie pięknie wyglądające, gdy patrzy się na nie z poziomu Odry.

W Siedlisku można tez zobaczyć mauzoleum Księżnej Wandy Dönnersmark, godna uwagi jest też wyłuszczarnia nasion powstała w 1936 roku. Miłośnicy przyrody mogą wybrać się na ścieżkę dydaktyczną, na której mogą znaleźć wiele ciekawych informacji na temat nadodrzańskiej flory i fauny.

Płynąc dalej w kierunku północnym zacumować można w Starej Wsi, gdzie na 427 kilometrze rzeki znajduje się środek jej biegu. By upamiętnić swoją wizytę na „Środku Odry” można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Po przypłynięciu Odrą do Nowej Soli zobaczyć można – z poziomu rzeki – dawny Urząd Solny, zbudowany w drugiej połowie XVI wieku.

W mieście warto się wybrać na wyprawę odkrywców „Szlakiem solnym po Nowej Soli”, ukazuje ona historię miasta związaną z warzelnictwem soli.

W Nowej Soli znajduje się wiele zabytków, najważniejsze z nich to dawny Urząd Solny, Kościół p.w. św. Michała Archanioła, magazyny solne – w jednym z nich znajduje się unikatowy dźwig z kołem zamachowym.

Na północ od Nowej Soli znajduje się stalowy most kolejowy, z najdłuższym w Europie przęsłem nurtowym.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek nad wodą, musisz wybrać się na Odrzański wodny szlak w Powiecie Nowosolskim!